از آدم تا خاتم در سالن اجلاس برای سازمان میراث
از آدم تا خاتم در سالن اجلاس برای سازمان میراث
مراسم روز جهانی گردشگری در ایران، یک روز پیش از تمامی کشورهای دنیا و حتی قبل از فرا رسیدن روز و هفته جهانی گردشگری و جهانگردی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

پیش از نیز گفته شد که رویدادهایی نظیر روز جهانی، نمایشگاه بین‌المللی و جشنواره‌ها به عنوان ویترین یک صنعت در کشور محسوب می‌شوند ولیکن روز گذشته جای خالی مقامات ارشد کشور از جمله رئیس‌جمهور و معاون اول و همچنین وزرای مرتبط با حوزه گردشگری از جمله صنعت و تجارت، اقتصاد، فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولان و تصمیم‌گیران در بزرگترین و شاید تنها گردهمایی دولت و فعالان گردشگری به وضوح نمایان بود.

انتخاب مجری مسلط و کاربلدی همچون امیرحسین مدرس، قرائت پیام دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و ارتباط زنده با شهر مشهد مقدس به عنوان پایتخت گردشگری معنوی و مذهبی کشور، حاضران در سالن را به برگزاری رویدادی در سطح بین‌المللی و شایسته نام و نشان صنعت گردشگری ایران، امیدوار کرده بود که متاسفانه در ادامه به دلیل برنامه‌ریزی نامناسب دست‌اندرکاران برگزاری مراسم، این امید نقش بر آب شد.

انتخاب مشاوران ارتباطی جهت تهیه متون سخنرانی و انتخاب سبک و چگونگی ارائه مطالب پیش از اجرای نهایی از بدیهی‌ترین اصولی است که گویی رئیس و معاون دستگاه گردشگری کشور به طور کلی آن را نادیده گرفته بودند. آن هم در شرایطی که این مراسم از یک سو با حضور سفرا و نمایندگان گردشگری کشورهای خارجی و از سوی دیگر فعالان صنفی در داخل کشور برگزار می‌شد که اصول و آداب تشریفات بخش عمده‌ای از فعالیتشان را تشکیل می‌دهد.

و اما بعد؛ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در نشست مطبوعاتی که طی روزهای قبل برگزار شده بود به این نکته اشاره داشت که به دلیل همزمانی این مراسم با ایام محرم و آداب و رسوم و سنت‌های حاکم بر جامعه ایران، مراسم روز جهانی گردشگری با تم و حال و هوایی متناسب با این ایام برگزار خواهد شد. بدون شک هیچ یک از حاضرین در سالن نیز انتظاری برگزاری مراسمی شبیه آنچه در سایر کشورها و یا حتی سال‌های پیش از این در کشور برگزار شده بود را نداشتند ولیکن اجرای نما آوایی با حضور تعدادی از بانوان هنرمند کشور در نقش پیامبران مرد الهی و نمایش مجموعه وقایعی از جمله صحرای میقات، خلقت انسان، ظهور پیامبران الهی، غدیر و قربان و دیگر مناسک آئینی و مذهبی آن هم در روز جهانی گردشگری و پیش چشم نمایندگان کشورهای خارجی که قطعا هیچ آشنایی قبلی با این موضوعات را نداشتند، اوج کج سلیقی و بی‌برنامگی دست‌اندرکاران این مراسم را نشان می‌داد.

تقدیر از فعالان برتر صنعت گردشگری کشور جالب‌ترین بخش اجرای مراسم روز جهانی گردشگری بود. جایی که ضرب‌المثل معروف من راضی، تو راضی به بهترین شکل، نمود پیدا کرد.

معرفی، تقدیر و اهدای لوح و تندیس یادبود تحت عناوین مختلف به مدیران ستادی و استانی سازمان گردشگری و دیگر مجموعه‌های وابسته به دولت علی‌الخصوص در بخش رسانه‌های برتر و نادیده گرفتن فعالان بخش خصوصی که هیچ سخنرانی نیز در مراسم نداشتند، بار دیگر اهمیت حمایت دولت از بخش خصوصی و واگذاری تصدی‌گری به بخش‌های دولتی را رخ کشید.

از عدم معرفی برترین هتل و مدیر صنعت هتلداری کشور نیز نمی‌توان به سادگی گذشت. در شرایطی که مسئولان کشور همواره در صحبت‌های خود "هتل" را به عنوان مهمترین زیر ساخت گردشگری کشور معرفی می‌کنند، عدم تقدیر و حتی کوچکترین اشاره به اهمیت و نقش بسزای هتل، هتلداری و فعالان این حوزه در خلال صحبت‌ها، بار دیگر نشان‌دهنده تناقض در حرف و عمل بود.

آنچه که گفته شد صرفا مروری بود بر وقایع تلخ آنچه مراسم روز جهانی گردشگری سال 96 در کشورمان که بیش از گذشته تن تمامی حاضرین و مدعوین را لرزاند.

امیدواریم تا مسئولین امر با گوشی شنوا و آغوشی باز پذیرای این دست از انتقادات باشند و با اصلاح و رفع نواقص، روزی شاهد برگزاری مراسمی در حد و اندازه پتانسیل فوق‌العاده گردشگری کشورمان باشیم.

دکتر سید مهدی حسینی - عضو هیات‌مدیره گروه هتل‌های کوثر و مدیرکل هتل هویزه تهران


ایران – تهران – تقاطع خیابان آیت اله طالقانی و استاد نجات الهی
پلاک 115 - کد پستی : 1598913115
88804344-58
©2017 Kosar Hotels, All Right Reserved